פותחים עסק קטן? כדאי שתקראו את זה קודם

כשאנשים מחליטים לפתוח עסק משלהם, אפילו אם מדובר בעסק קטן, הרבה פעמים החלון הגדול, הרעיון, מונע מהם לראות את הדברים שיכולים להשפיע לאין שיעור על החלטתם, על יישום התהליך וכמובן על העבודה היומיומית. אנשים הרבה פעמים ממהרים להתקדם עם הרעיון של פתיחת עסק, מבלי לחשוב על כל פרט ופרט, כשחלק מהפרטים יכולים להיות בלי משמעות רבה עבורם.

דוגמא טובה לכך אנחנו יכולים לראות בכל מה שקשור למימון ולכל הנושא הכספי בכלל, כולל כל מה שקשור לניהול החשבונות, הספרים, תשלומי שכר וכדומה.

באופן טבעי, כשאנחנו פותחים עסק חדש אנחנו אמורים להחזיק הון עצמי מסוים שיאפשר לנו לפתוח אותו ויתרה מכך, הוא אמור לאפשר לנו להציג יכולות בשביל לקבל מימון כספי מגורמים שונים, בין אם זה בנקים, הלוואה בערבות המדינה או גורמים חוץ בנקאיים. העניין הוא, אם אנחנו לא מודעים לכך ולא יודעים כיצד לנהל את ההון שעומד לרשותנו וכן את המימון שאנחנו רוצים ויכולים לקבל, אז מהר מאוד נמצא את עצמנו מתמודדים עם מאזן שלילי.

מעבר לכך, בתור עסק קטן אנחנו צריכים להיות מודעים לכל התהליך החשבונאי, החל מתשלום משכורות, מסים, תשלום שכירות על המבנה, תשלום לספקים על מלאי ועוד. אנחנו צריכים להיות מודעים לכך, בין אם זה מההיבט של המסים, מההיבט החוקי ובכלל בשביל להימנע ממצב שאנחנו לא עומדים בתשלומים, דבר שיכול להוביל אותנו לפשיטת רגל מהירה.

לשם כך, רצוי מאוד לעבוד עם יועצי מס, רואי חשבון, אפילו להחזיק בעסק גורם מוסמך שיטפל בכל העניינים הכספיים וכל נושאי הלוואות לעסקים. אם נעשה זאת בצורה נכונה, נוכל להימנע מכל הבעיות שעלולות להיווצר במהלך הזמן.

צריך לציין נקודה נוספת בהקשר זה, כשאנחנו פותחים עסק קטן, אולי החלומות שלנו גדולים אך היכולות שלנו קטנות, מצומצמות. למה זה חשוב? כי אנחנו צריכים לדעת לקבוע את התקציב שלנו בצורה נכונה ועל פיו אנחנו צריכים לעבוד. אנחנו לא יכולים לקפוץ מעבר למה שעומד לרשותנו, שכן זה יכול לגרום נזק משמעותי, הן בהווה והן בטווח הרחוק.