יועץ נגישות

יועץ נגישות

אנו פוגשי בדרכי הנגשה מידי יום ביומו. בין אם מדובר ברמפות בדרך למסעדה, קופת החולים או בכניסה למבנים, בין אם מדובר בחניות נכים אשר ניתן למצוא במגוון רחב של מקומות ובין אם מדובר בשירותי הנכים בקניון. הנגשה הינה חלק חשוב ומשמעותי מחיינו כיוון שהיא מאפשרת גם לבעלי המוגבלויות בישראל להרגיש כאזרחים שווים לכל דבר. על פתרונות ההנגשה אחראי יועץ נגישות אשר מתכנן ומעצב את החלל הפנימי והחיצוני כך שיתאים למעבר של כל אדם.

מדוע יש צורך בהנגשה?

הנגשה הינה משמעותית וחשובה בישראל משני סיבות עיקריות:

  • מדינת ישראל מונה כ18% בעלי מוגבלויות. אזרחים אלו הינם זהים בזכויותיהם לכל אדם אחר החי במדינה. הם חלק חשוב, משמעותי ובלתי נפרד מהאוכלוסייה ועל כן הם זכאים לאותן הזכויות בדיוק כמו כל אזרח אחר. על מנת לאפשר להם לחיות בצורה שוויונית ומכובדת יש ליצור הנגשה בכל מקום החל מפארקים וגני שעשועים ועד למקומות כמו בתי עלמין, בתי משפט ועוד. 
  • מלבד האפשרות להגיע אל כל מיקום אפשרי בעלי מוגבלויות אף זכאים, בדומה לכל אדם אחר, לקבל את היחס ההוגן ביותר. עקרון זה נקרא עיקרון הרצף והוא אומר כי על מנת לשמור על רצף נכון וטוב על בעל המוגבלות לקבל את כל התנאים הטובים ביותר והמתאימים ביותר עבורו על מנת שהוא יקבל את מבוקשו בדומה לכל אדם אחר. במידה ואחד מהתנאים אינו פועל כראוי הרצף נשבר. כלומר, המקום צריך להיות נגיש החל משלב החניה ועד ההגעה אליו בפועל והשימוש הראוי בו.

תפקידו של יועץ הנגשה

על מנת להנגיש מבנים ישנים או לבנות מבנים חדשים בצורה מונגשת יש להיעזר בשירותיו של יועץ הנגשה אשר מכיר את התחום לעומקו וידע כיצד לתכנן את החלל בצורה הטובה ביותר אשר תאפשר הנגשה ברמה המיטבית.

קראו על תפקידו של יועץ בטיחות לבריכה