מה ההגדרה של מעשה מגונה בפומבי

מעשה מגונה בפומבי

המאמר באדיבות עורך דין גיל באיער

אחת העבירות השכיחות ביותר, לצערנו, בקרב צעירים ומבוגרים, היא מעשה מגונה בפומבי. מדובר בעבירה שמעט מאוד פעמים התקשורת נוהגת לדווח עליה, בגלל העובדה שהיא מאוד שכיחה. בדרך כלל נהוג לדווח עליה, כאשר היא מתבצעת בסיטואציות ספציפיות, מיוחדות או כאשר הנפגעים ממנה הם ילדים, בני נוער או מבוגרים.

אחת הסיבות שמדובר בעבירה מאוד שכיחה היא, בגלל שהיא מכילה הרבה מאוד אספקטים. כלומר, ניתן להכניס אל תוך ההגדרה של מעשה מגונה בפומבי, לא מעט מעשים אשר שונים במהות שלהם, אך עדיין ייחשבו כמעשה מגונה. חשוב להדגיש, שיש כמובן מקרים גבוליים, בהם קשה לקבוע האם באמת בוצע מעשה מגונה או ששמא הדבר נעשה כחלק מאקט מסוים או ללא שום כוונה לפגוע ועוד.

מעשה מגונה בפומבי, הוא כל מקרה בו אדם מסוים פוגע באופן מגונה באדם אחר פיזית, לא באופן אלים ולא באמצעות אקט מיני למרות שמדובר ללא ספק בעבירת מין. עכשיו, בשביל להבין עד כמה העבירה הזאת נחשבת שכיחה, הרי שהנתונים מלמדים, שכל אדם ימצא את עצמו, לפחות פעם אחת בחיים עד, בין אם זה מצד ובין אם כמי שחווה, עבירה של מעשה מגונה בפומבי. אנחנו לא תמיד מודעים לכך, אך זה בהחלט אפשרי.

למשל, אם אנחנו רואים בן אדם עירום מסתובב בדירתו והחלונות פתוחים, הרי שמדובר במעשה מגונה בפומבי, אם אנחנו נמצאים בטיפול עיסוי והמטפל נגע לנו קרוב למפשעה באופן שאיננו קשור לטיפול, אז זה מעשה מגונה, אפילו אם אדם נניח מבצע פעילות ספורטיבית ובמהלכה הוא נוגע בחזה של אישה שמבצעת איתו את הפעילות הספורטיבית, הרי שהוא יכול להיות מואשם בביצוע עבירה מגונה.

אחד הדברים שמשפיעים על ההיבט של עבירות מסוג זה, זו הפרשנות שנותן הקורבן למעשה. כלומר, אם נניח, אנחנו נמצאים בפעילות מסוימת וחווים מה שאחרים יראו כמעשה מגונה בפומבי, אך מבחינתנו זה טבעי לגמרי, אזי שלא מדובר כאן במעשה מגונה בהכרח. מצד שני, אם אנחנו נחווה את זה כמעשה מגונה ונתלונן, הרי שהצד השני לא יוכל לטעון שלא היתה כאן עבירה.