מה צריך לקחת בחשבון לפני שנרשמים למחיר למשתכן

מחיר למשתכן

אחת מתוכניות הדגל של משרד האוצר בשנים האחרונות ושר האוצר משה כחלון בפרט, זו תוכנית מחיר למשתכן.

הרעיון של התוכנית היא מאוד פשוטה, בניית שכונות דיור באזור שונים בארץ על ידי חברות בנייה אשר מקבלות ערבות מן הממשלה לצורך כך, כאשר מי שמקבל את הדירות במחיר מוזל הם זוגות ומשפחות שעולות בהגרלה שהמשרד מבצע. המטרה של התוכנית היא לייצר היצע דירות גדול,מה שגם יאפשר לזוגות ומשפחות לרכוש דירות בזול, וגם לגרום בכך, בעקיפין, להפחתת מחיר הדירות בשוק החופשי.

התוכנית פעילה כבר3-4 שנים, בחלק מהשכונות היא כבר אוכלסה, בחלק מהשכונות, תהליך הבנייה נמצא בעיצומו ובמקרים רבים, התהליך לא החל, או שרק נערכו הגרלות על דירות ולא מעבר לכך.

על פניו, התוכנית נשמעת מאוד טובה, מאוד מעניינת, שכן היא מאפשרת לחברות הבנייה לבנות בתנאים נוחים מבלי לחשוש שהן ייכנסו לחובות או שהן יישארו עם דירות ביד מבלי שיהיו להן קונים,האזרחים נהנים מאפשרות לרכוש דירות במחיר מוזל ביחס למחיר בשוק ועם תנאי תשלום של מחיר למשתכן, והמדינה מרוויחה בכך פתרון מסוים לבעיית הדיור שהיא מתמודדת איתה כבר למעלה מעשור.

מה צריך לקחת בחשבון לפני שנרשמים לתוכנית זו? ראשית, את לוח הזמנים. ברוב המקרים, מדובר על תוכניות אשר על פי כל הערכות, מי שיזכה בדירה יקבל אותה רק עוד 3-4 שנים. זה אומר שבשלב הזה, הוא חייב לגור בשכירות או לגור אצל ההורים. זה לא פשוט ולא תמיד אפשרי לכולם.

שנית, צריך לשלם מקדמות מסוימות בשביל להיות חלק מהתוכנית, למרות שלא צריך להשקיע ברכישת הדירה הרבה, עדיין זה דורש תשלום מוקדם יחסי.

שלישית, אחת הבעיות הגדולות של התוכנית הזאת היא, שמדובר על בניית שכונות מבחינת דיור, אך זה לא מבטיח דבר מבחינת כבישים, בתי ספר וכדומה. לא בהכרח הכל יתבצע באותו שלב, באותה מהירות.

ארבע, התהליך כולו מתבצע על ידי מספר רשויות, על ידי מספר גורמים. לכן מי שנתקל בבעיה, עלול למצוא את עצמו מטורטר מרשות אחת לרשות אחרת.