עורך דין צוואה – למה חשוב לשכור את שירותיו

עורך דין צוואה

כל אדם מעוניין שאחרי לכתו, הסתלקותו מהעולם, הוא יוכל להשאיר אחריו ירושה אשר תתחלק באופן מסודר, כפי שהוא ביקש וציין בצוואה שלו. לשם כך, עליו להשאיר מסמך ברור ומפורט כיצד הוא רוצה שהדברים יתבצעו. מדובר כאמור במסמך צוואה אשר ניתן להפעיל אותו בצורה חוקית. 

מסמך צוואה הוא למעשה המסמך היחידי אשר אמור להגדיר כיצד תחולק ירושתו של אדם אחרי מותו. במסמך הוא יציין איך הוא מבקש לחלק את כספו, רכשו ונכסיו, וכן הוא יכול לציין כיצד ירצה שתיערך הלוויה שלו ואיך ינציחו את זכרו. המסמך ייכתב על ידו, ברצון חופשי, ללא לחצים חיצוניים, כאשר יש לכתוב ולחתום עליו בנוכחות של שני עדים שאינם חלק מהירושה ובליווי עורך דין. 

יש משמעות רבה לתפקידו של עורך דין צוואה לכל אורך התהליך ולכן רצוי מאוד לשכור את שירותיו. החשיבות שלו היא מהשלב בו פונה אליו האדם המבקש לכתוב צוואה ועד לשלב בו היא מתממשת בפועל ואף לאחר מכן. 

מה הם תפקידיו של עורך דין צוואה

למעשה, עורך דין ירושה וצוואה הוא הנאמן של האדם אשר כתב את הצוואה והפקיד אותו בידיו, והוא אמור לייצג אותו אל מול בית המשפט בעת פתיחת הצוואה (אחרי לכתו מהעולם). בעיניי השופט, הוא הגורם המקצועי המוסמך שאמור לשמור על אינטרס של כותב הצוואה ולדאוג לכך שהיא תתממש בפועל. 

עורך דין צוואה אחראי שהיא תיכתב כפי שהחוק מחייב, הוא אמור לשמור על הצוואה מהרגע שהיא הופקדה בידיו, ועם פטירתו של בעל הצוואה, עליו לפתוח ולחשוף אותה בפני בני משפחתו והיורשים הפוטנציאליים, ולדאוג שהיא תתממש. אם ישנן בעיות משפטיות, אזי שהוא אמור לייצג את הנפטר ולהציג את בקשותיו בפני השופט.