מתי כדאי להגיש תביעה ייצוגית ואיך עושים זאת?

אדם עשוי להגיש תביעה ייצוגית אם הוא או היא נפגעו, כלכלית או פיזית, בגלל מעשיה שלא כדין של תאגיד והוא מאמין שאחרים נפגעו באותו אופן. אם נפגעתם מגוף כלשהו, תוכלו להגיש תביעה ייצוגית.

 

מתי כדאי להגיש תביעה ייצוגית ואיך עושים זאת?

תביעות ייצוגיות מאפשרות למאות או לאלפים פוטנציאליים, להצטרף יחד ולנקוט בצעדים משפטיים כנגד אדם או גורם, במקרים בהם לא יהיה אפשרי מבחינה כלכלית להגיש תביעות פרטניות.

 

כמה אנשים נדרשים לתביעה ייצוגית?

ניתן להפעיל תביעות ייצוגיות על ידי אדם אחד בלבד או קבוצה קטנה של אנשים, ולהגיש בשם כל מי שסבל מפגיעה דומה או נזק כספי.

אם כמה עשרות אנשים נפצעו באופן דומה, יתכן ויהיה ראוי להגיש תביעה ייצוגית. לאחר הגשת תביעה, שופט יעריך האם מספיק אנשים נפצעו באותו אופן, בין היתר, בקביעת האם התיק יכול להתקדם כתביעה ייצוגית.

 

מי יכול להגיש תביעה ייצוגית?

באופן כללי, כל אחד יכול לפתוח בתביעה ייצוגית; עם זאת, ישנן דרישות מסוימות שיש לעמוד בהן. מי שרוצה להגיש תביעה ייצוגית צריך לדבר תחילה עם עורך דין המנוסה בטיפול בתיקים מסוג זה. הוא או היא יכולים לעזור לקבוע האם ניתן להגיש תביעה ייצוגית.

 

כמה עולה עורך דין?

רוב עורכי הדין בתובענות ייצוגיות לא מקבלים שכר אלא אם התיק מצליח. במקרים אלה, עורך הדין המטפל בתיק יקבל אחוז מההסדר הסופי או פסק הדין.

 

האם אוכל לקבל תגמול כספי בגין פתיחת תביעה ייצוגית?

בסיום תביעה ייצוגית, התובעים המובילים עשויים לקבל "פרס תמריץ" בגין כהונתו כנציג הכיתה. פרס זה נועד לפצות את התובע המוביל על הגשת התביעה ועל השתתפות פעילה בתיק.