מהי מדיניות החמרת ענישה בתאונות דרכים?

ייצוג בתאונות דרכים קטלניות

בתקופה האחרונה, בית המשפט לתעבורה מחמיר עם נהגים המעורבים בתאונות דרכים. נהגים אלה יקבלו לעתים קרובות עונשי פסילת רישיון, אשר נעים בין 3 חודשים (פסילת המינימום) ומעלה, או במילים אחרות שלילת רישיון הנהיגה לשלושה חודשים. אבל לא תמיד זה יסתיים בכך. כתב האישום שיוגש כנגד הנהג יכלול כמה עבירות על אותה תאונת דרכים, שלכל אחת עונש מינימום.

בעבר, עמדה בפני התביעה המשטרתית ההחלטה בדבר סעיף האישום שיתלווה לעבירה שנעברה על ידי נהג המעורב בתאונת דרכים. ישנם שני סעיפים אפשריים, המקל והמחמיר. הסעיף המקל הוא "נהיגה בחוסר זהירות", על פי תקנה 21(ג) לתקנות התעבורה, התשכ"א-1961. במקרה זה, אין חובת פסילת רישיון נהיגה.

בשנים האחרונות, התביעה המשטרתית החלה להפעיל מדיניות החמרת ענישה, שבמסגרתה סעיף האישום המוגש כמעט תמיד הוא החמור יותר: "נהיגה בקלות ראש". במקרה זה נפסל רישיון הנהג לתקופת מינימום של שלושה חודשים, על פי התוספת השנייה לפקודת התעבורה. בניגוד למה שנעשה בעבר, ההחלטה על פסילה כבר לא נמצאת בידי בית המשפט לתעבורה, זאת כדי שהשופטים יהיו חייבים להחמיר בענישה.

מדיניות הענישה בגין עבירת תאונות דרכים

תאונות הדרכים במדינת ישראל, נחשבים לצערנו למכת מדינה. מידי שבוע אנו עדים לכמות גדולה של פצועים ונפגעים עקב תאונות דרכים, ואף מספר הרוגים. לשם כך, פועלים הגופים השונים במדינת ישראל להגברת הרתעה מפני ביצוע עבירות תאונות דרכים. קראו בהרחבה על ייצוג בתאונות דרכים קטלניות!

הגברת הרתעה נעשית מטבע הדברים על ידי בדיקות תכופות בכבישים השונים, אך גם בעזרת נקיטה במדיניות ענישה מחמירה כלפי עבירות הקשורות לתאונות דרכים. לעיתים – מדובר בענישה מוצדקת, אך לא אחת, העונש שניתן לנהג מחמיר במידה רבה, לעיתים אפילו מגיע לכדי ענישה כפולה, ואינו הולם את שאירע. במצב זה, מומלץ לפנות לעורך דין מקצועי בעל ניסיון רב בתחום.

מה עושים במקרה של פסילת רישיון?

רישיון נהיגה הוא אחד הדברים החשובים ביותר בהתנהלות היומיומית. במידה ורישיונכם נשלל, חשוב לפנות לעורך דין תעבורה כמה שיותר מהר. יתכן כי נסיבות המקרה לא מחייבות פסילת רישיון בפועל.

ישנה חשיבות רבה בבחירת עורך דין תעבורה מקצועי, שבקיא בחוק. עורך הדין יחקור את נסיבות המקרה לעומק, ויבדוק אם מוצדק לדרוש פסילת רישיון, או שמדובר בהחמרה שלא לצורך.