מה התנאים לקבלן רשום?

קבלן רשום הינו איש מקצוע קבלן שיש לו רישיון לעסוק בתור קבלן ביצועים. רישום של קבלן יתבצע על פי שני פרמטרים עיקריים – סיווג הפרויקטים שהוא מבצע וכן והיקף הפרויקטים.

הסיווג הינו תהליך שבמהלכו מסווגים את הקבלנים שרשומים במערכת על פי תחום התמחותם – קבלני שלד, קבלני גמר, אינסטלציה, פרויקטים הנדסיים ועוד. כמו כן, יש צורך לברר בנוגע להיקף הפרויקטים שלהם בהם הם יכולים לעשות ולהוציא לפועל. 

יש קבלנים שמסווגים לעבודה והוצאה לפועל של פרויקטים מבחינה פיננסית עד 200 אלף שקלים, וקבלנים אחרים מסוגלים לחתום על פרויקטים של מעל 20 מיליון שקלים. 

בחירת קבלן רשום – עניין רציני ביותר

על סמך שני פרמטרים אלה, ניתן להגדיר את תחומי הרשאת קבלן רשום בהם הוא יוכל לקחת חלק.

בתהליך רישום הקבלן הרשום התנאים והכללים חייבים להיות ברורים לכולם אפילו אם מדובר בהליך מורכב ומסובך למדי, שכן יש יותר מדי פרטים והסתייגויות. באופן כללי, הפרמטרים המרכזיים ברישום הקבלן הינם נושאים כמו הניסיון האישי שלו בתחום, רמת ההשכלה הרשמית שלו ועוד.

קבלן רשום חייב שתהיה ברשותו השכלה רשמית בתחום הספציפי של ההתמחות בה הוא לוקח חלק יומיומי.

הפרוצדורה להפוך להיות קבלן רשום – עניין המשתנה מאדם לאדם

מבחינת הניסיון הדרוש על מנת להיחשב בתור קבלן רשום, זה יכול מאוד להשתנות מאוד בהתאם לרקע שממנו בא הקבלן. למשל, פועל שרוצה להתקדם מבחינה מקצועית ולהפוך לקבלן יצטרך להציג את הניסיון הרב שנדרש על מנת להציג בעת רישום לקבלן.

לעומת זאת מנהל עבודה העומד בעמדה בכירה יותר, יכול לדרוש שיתייחסו אל דרישת הניסיון שלו בצורה מקילה יותר, מה שאומר שהוא יצטרך להציג היקף נמוך יותר מבחינת הניסיון. לעומתם, אדריכל יצטרך להציג היקף נמוך אפילו יותר ממנהל עבודה, מבחינת היקף הניסיון. 

אין ספק שכאשר בוחרים קבלן ביצוע עבור הפרויקט שלכם, אתם חייבים לוודא שהוא רשום. קראו בהרחבה על רישום קבלנים!