דברים שצריך לדעת לפני שלוקחים משכנתא חדשה

לקחת משכנתא חדשה זה אחד הצעדים הכי גדולים בחיים, לפחות מבחינה כלכלית. מצד אחד, זה מרגש כי המשמעות היא בית משלכם. מצד שני, יש הרבה דברים שצריך לדעת ולא תמיד היה מי שיסביר. את הדברים המרכזיים שצריך לדעת, ריכזנו לכם כאן.

 

מהו יועץ משכנתאות אובייקטיבי

פקיד הבנק שמייעץ לכם בנושא המשכנתא רחוק מלהיות אובייקטיבי. על מנת שיהיה מי שיעשה לכם סדר, ייצג אתכם בנושא מול הבנק, יתמקח ויבנה לכם משכנתא שמתאימה לכם באמת, כדאי להיעזר ביועץ פרטי. אמנם זה לא שירות שניתן חינם, אבל החיסכון הכספי עולה בהרבה על עלות השירות.

 

מהו תמהיל משכנתא

תמהיל המשכנתא זהו בעצם ההרכב של הלוואות משניות שאתם בוחרים. לכל אחד מתאים תמהיל אחר ולכל תקופה עשוי להיות מתאים יותר סוג שונה של הרכב משכנתא. לדוגמא, תמהיל אפשרי יורכב משלישי משכנתא פריים, שליש משכנתא קבועה ושליש משכנתא בריבית משתנה.

 

מהו אישור עקרוני למשכנתא

אישור עקרוני זה ההסכמה העקרונית של הבנק לאשר לכם משכנתא בסכום שאתם צריכים. לצורך אישור עקרוני תצטרכו להביא לבנק אישורי הכנסות (תלושים או אישור מרואה חשבון), תדפיסי בנק של עובר ושב ועוד.

 

למה צריך שמאות למשכנתא

כשבוחרים שמאי, מקבלים הערכה של ערך הנכס שאותו רוצים לקנות. אך מדוע בעצם הבנק צריך את זה? לפי השמאות הבנק מחליט מהו הסכום המקסימלי הממשי שאפשר יהיה לאשר לכם כמשכנתא. לרוב, הבנק שומר על מרווח ביטחון כך שאת המשכנתא תקבלו רק לאחר שתוכיחו ששילמתם אחוז מסוים מערך הנכס, למוכר או לקבלן.

 

כמה זמן לוקח לקחת משכנתא

זה תלוי במורכבות העסקה ואופי הבטוחה (הנכס). כדאי להתייעץ עם יועץ משכנתאות שיוכל לבנות תיק משכנתא מסודר, שיזרז את התהליך.