מהי שמאות לנחלה?

שמאות לנחלה היא אומדן שווי הנכס הניתנת על ידי שמאי מקצועי ומורשה. אם עשיתם אי פעם הערכת בית, התהליך דומה מאוד. השמאי יקבע בדרך כלל בדיקה כדי להעיף מבט בקרקע ולהעריך את תכונותיה. אז הוא ישוו את הממצאים למגרשים אחרים באזור שלכם שנמכרו לאחרונה כדי להגיע להערכת שווי. אם אין מבצעי מכירות, הם עשויים להשתמש במתודולוגיה אחרת כדי לקבוע את שווי הנחלה. הערכת קרקע פנויה יכולה להסתיים בדרך כלל תוך מספר שבועות, אך עשויה להימשך זמן רב יותר אם היא כוללת מחקר סביבתי או מחקר מיוחד אחר. לאחר שהשמאי יסתיים, תקבלו דוח כתוב עם ממצאיו לבדיקתו.

כיצד מעריכים את שווי הקרקע?

הגישה הנפוצה ביותר בה משתמשים בהליכי שמאות לנחלה כדי לקבוע את שווי הקרקע הפנויה היא הסתכלות על נכסי מכירות, שהם נכסים דומים באזור שנמכרו לאחרונה. כדי להבטיח שהם מבצעים השוואות מדויקות, שמאים בדרך כלל מעריכים קודם את השימוש הגבוה והטוב ביותר בקרקע. השימוש הגבוה והטוב ביותר הוא בעצם הדרך הרווחית והכדאית ביותר לפתח חלקת אדמה. שמאים מבססים זאת על גורמים כמו תקנות ייעוד מקומיות והמיקום, הטופוגרפיה והנגישות של הנכס. לדוגמה, מגרש מיוער מרוחק מהכביש עשוי להיות לא המקום הטוב ביותר לחנות קמעונאית, גם אם היא מיועדת לשימוש מסחרי. 

מה משפיע על הערכת שמאות לנחלה?

לבתים יש עשרות גורמים המשפיעים על ערכם, מאיכות הגימורים ועד למספר חדרי השינה וחדרי הרחצה. באופן דומה, למגרשים פנויים יש תכונות שהופכות אותם לאטרקטיביים יותר או פחות עבור קונים פוטנציאליים. להלן כמה דברים שהערכת שמאות לנחלה לוקחת בחשבון בעת ​​קביעת שוויה של חלקת קרקע:

  • נגישות– מגרש לא שווה הרבה אם אתם לא יכולים להגיע אליו, ולכן נגישות היא אחד הגורמים העיקריים ששמאים לוקחים בחשבון. 
  • כלי עזר ושיפורים- הבאת שירותים לחלקת אדמה יכולה לעלות אלפי שקלים ולקחת חודשים. אם בנכס יש כבר מים, ביוב או חשמל, הוא ישמח בסכום גבוה יותר ממגרש גולמי ולא מפותח.
  • מיקום ונכסים בסביבה– מיקומה של חלקת קרקע משפיע במידה רבה על הערכת השווי. קרקע באזורים עירוניים ופרבריים שווה משמעותית יותר מקרקע פנויה כפרית. 

לקבלת הערכת שמאות לנחלה השאירו פרטי התקשרות באתר של אליסף שמאי מקרקעין, ועוד היום יחזרו אליכם לקביעת פגישת ייעוץ ללא התחייבות!

אליסף שמאי מקרקעין ישמח לתת לכם שירות, צרו קשר: 054-5765548