התפתחות הדפוס מראשיתו ועד לדפוס דיגיטלי

התפתחות הדפוס מראשיתו ועד לדפוס דיגיטלי

כפי שבוודאי ידוע לכם, לא תמיד היו קיימים המחשבים הניידים, המדפסות המשוכללות ומאות אלפי החומרים השונים אשר עליהם ובעזרתם ניתן להדפיס כמעט כל מה שעולה על דעתכם. לדפוס ישנה היסטוריה ארוכה ומורכבת כאשר ההיסטוריונים יודעים לומר, כי הראשונים להמציא את שיטות הדפוס היו – איך לא – הסינים.

מכבש הדפוס הראשון

כאמור, על פי הסברה המקובלת, היו אלו הסינים שהמציאו את שיטות הדפוס המוקדמות. הם היו מורחים צבע שיוצר על בסיס שמן על אבן חלקה כאשר עליה הם ציירו בראי את האלמנט אותו הם רצו להעתיק ואת האבנים הם היו מטביעים על חומרים שונים על מנת ליצור את הסימנים והדמויות.

אלפי שנים לאחר מכן, בתחילת המאה ה – 15, המציא אדם בשם יוהאן גוטנברג, את מכבש הדפוס הראשון. מכבש הדפוס הינו אחד מההמצאות החשובות שהומצאו באותה תקופה. למעשה, יוהאן גוטנברג הוא האדם שחולל את מהפכת הדפוס הראשונה ששלטה באותו תחום עד להמצאת מכונות הדפוס הדיגיטאלי של ימינו.

עידן הדפוס המודרני

במשך כ-500 שנים שלטה בעולם שיטת ההדפסה של גוטנברג ובשנת 1814 החליף עיתון ה"טיימס" את מכבש הדפוס במכונה שעובדת על ידי קיטור. מכונה זו שילשה את מספר הגיליונות שהודפסו בשעה, כך שהיא הזניקה את מכירות עיתון ה"טיימס" בצורה משמעותית.

כיום, אנו מתקרבים בצעדי ענק לסיומו של עידן מכונות הדפוס האימתניות והרועשות וההדפסה באמצעות עופרת כבר כמעט אבדה מן העולם. כיום כבר אין צורך בעובד מיוחד שיסדר את מבנה העמודים ואת סופי השורות מכיוון שמכונות הדפוס המשוכללות כבר עושות זאת במקומו.

קראו גם על אותיות תלת מימד.

הדפוס הדיגיטלי של שנות האלפיים

כמו בתחומי חיים רבים אחרים, גם בעולם הדפוס, גרמה הטכנולוגיה לשינוי אופי העבודה כמו גם את הקצב שלה מקצה אל קצה. מכונות הדפוס המשוכללות אשר מנוהלות על ידי מערכות ממוחשבות, מסוגלות כיום להפיק ביצועים מקצועיים וגימורים מושלמים שלא דומים ולו במעט לתוצרים שהתקבלו במכונות הדפוס הישנות של לפני עשרים שנה ויותר.

הדפוס הדיגיטלי מציב רף גבוה יותר מבחינת אפשרויות הדפסה, איכות ביצוע וכמובן מראה התוצאה הסופית.

התעניינו לגבי מתקני תצוגה באתר שילוט מהיר.