איך מחשבים מס רכישה

כדי להבין איך מחשבים מס רכישה צריכים בכלל להבין מה זה מס מן הסוג הזה. מס רכישה הוא למעשה סוג של מס שמטילה המדינה בגין רכישה של מקרקעין, ועבור הרכישה הזו מרוויחה גם המדינה על ידי קבלה של אחוז מסוים מסך העלות של הרכישה של אותו מקרקעין. העלות הזו משתנה מבחינת האחוז לפי סוג המקרקעין והרקע הרלבנטי של הרוכש, קראו בהרחבה באתר https://ygoldlaw.co.il.

סוג המקרקעין אותו רוכשים

כמו בכל דבר שקשור אל עולם החוק, יש המוני סעיפים אשר דנים בכל מיני סוגים של סיטואציות שבהם נתקלים. בתחום של המקרקעין יש התייחסות מבחינת מס רכישה אל הסוגים השונים של מקרקעין ולפי זה נעשה גם החישוב עצמו. מהם הסוגים? מקרקעין אשר אינו דירה, למשל, הוא כזה אשר עבורו החשוב ייעשה לפי 6% . אם זו רכישה של דירה למגורים, העלות של מס הרכישה החל על הקונה תהיה של 8% ומעל לסכום של 5 מיליון בערך, הסכום הזה כבר עולה ל-10%. במידה וזו דירה למגורים יחידה, העלות הזו משתנה אף היא וכוללת אי תשלום מס רכישה עד לסכום מסוים, ומשם והלאה עלייה של האחוזון הזהלפי הסכום של הדירה שנרכשה.

>קראו גם מדריך מפורט על היטל השבחה 2019 באתר יצחק גולדשטיין

דרכים לתשלום מופחת של מס רכישה

לא הרבה אנשים ממש יודעים את זה, אבל בתחומים רבים של החוק יש אפשרות של פעולה בצורה הרבה יותר נינוחה אשר מעניקה הקלות ופטורים לאזרחים בסיטואציות שונות. מתי יכולים לקבל הנחה על מס הרכישה? במידה והדירה הנוספת שקיימת על שם הרוכש היא כזו אשר נמכרת בתוך 18 חודש, או כאשר באדם נכה, באדם עיוור או בן למשפחה שכולה.

מס הרכישה במקרים מעין אלה יורד אל סך של 0.5 אחוז בלבד, עם אפשרות למימוש ההטבה הזו פעמיים בחיים של אדם. גם מצב שבו מדובר בעולה שעדיין נמצא במעמד של עולה בשבע הראשונות לעלייה מקבל את ההנחה במס הרכישה ומשלם 0.5 אחוז בלבד. אם מדובר בבניין מסוג פינוי בבינוי, ישנו אי תשלום של מס רכישה באופן מוחלט לאנשים אשר היו גרים באותו בניין מפונה וממתינים לכניסה אל הדירה החדשה.