טיפים לניהול כלכלי של עמותה

ניהול כלכלי של עמותה

אחד הדברים החשובים ביותר בניהול עמותה בצורה מסודרת ואחראית, זה כל מה שקשור לניהול הכלכלי שלה. רק אם אנחנו נדאג לניהול נכון ומסודר, הרי שהעמותה תוכל לפעול בצורה טובה ולשרת את קהל היעד שלה כנדרש.

מה צריך לצורך ניהול כלכלי נכון?

תוכנות מתאימות

אחד החלקים המשמעותיים ביותר בתחום של הנהלת חשבונות בכלל ובפרט הנהלת חשבונות של עמותות, הן תוכנות מתאימות, רלוונטיות. התוכנות יוצרות סדר בתשלומים כחלק מהנהלת חשבונות לעמותות, לכן צריך לבחון איזו תוכנה יכולה לעזור ולהשתמש בה.

איוש מקצועי

יש להעסיק אנשי מקצוע בתשלום או התנדבות, שיהיו אחראים על כל התהליך, בין אם זה אומר בתוך העמותה ובין אם זה אומר מחוץ לעמותה. מן הסתם, יש להיעזר גם בגורמים משפטיים מתאימים אשר יוכלו לספק את כל הכלים והאמצעים הנדרשים לביצוע התהליך.

תוכנית פעולה

יש לעבוד על פי תוכנית, הן לצורך יצירת תקציב מותאם והן לצורך ביצוע תשלומים וכל דבר אחר שנדרש. זאת על מנת שלא יווצר מצב במהלכו, התשלומים לא יגיעו לספקים ולעובדים, או שכסף יתבזבז שלא לצורך.

פיקוח ובקרה

עמותה כמו כל עסק, חייבת בפיקוח ובקרה, חייבת מבקר פנים שידע לבחון את הספרים, יכיר את המספרים וידע לספק את כל המידע שצריך אודות ניהול התקציב הזורם וביצעו החשבונות והתשלומים.

התנהלות מושכלת

נכון שעמותות להבדיל מעסקים, אינן מייצרות רווח וחלקן עובדות על בסיס התנדבותי וכן על בסיס תרומות. אך בדיוק כמו עסקים וגופים אחרים, ישנם כללים מאוד ברורים איך עמותות אמורות להתנהל מבחינה כלכלית. אסור לעמותה ולמי מאנשיה לעבור על הכללים האלה, שכן זו עבירה על החוק.

הכללים נוצרו גם בשביל שהעמותה תשרת בצורה נכונה וחוקית את האנשים שאמורים ליהנות ממנה, וכן בשביל שהיא תשתמש בכסף שתורמים לה או משלמים בשביל להיות חברים בה, בצורה אפקטיבית, בצורה נכונה. כך לא ייווצר מצב שכסף יתבזבז לחינם במקרה הטוב, או שאחד מהאנשים בעמותה ייקח מכספי העמותה לחשבון הפרטי שלו. כך הכל יהיה מסודר וחוקי.