סמים בצבא: מה העונש על עבירה זו ואיך ניתן להקל?

כל תחום הסמים והמשפט הפלילי בישראל הוא עולם מאוד מורכב. עולם בו אנחנו צריכים רגע לקחת בחשבון את הפער שקיים בין החומרים שנמצאים היום בשוק.
בין אם באופן חוקי ובין אם לא באופן חוקי אבל לא נחשבים בתור סמים מסוכנים ובין סמים המוגדרים בפי העם 'כבדים' שמייצרים התמכרות שהיא במידה רבה החלק המסוכן שיכול להביא להידרדרות משמעותית של האדם הנוטל אותם.

כך שכאשר מדברים על סמים בצה"ל אנחנו בעצם, לכתחילה, מדברים על תחום מאוד רחב אליו חשוב שניגש בזהירות. שכן לא כל עבירת סמים היא הופכת במהירות לעבירה שעלולה להביא להליך פלילי ולפתיחת תיק במשטרה.

באופן כללי, עולם המשפט הוא עולם בו אנחנו נכנסים לדקויות

תראו, עולם המשפט באופן כללי, בין אם מדובר על עולם המשפט הצבאי ובין אם מדובר על תחומים אחרים בעולם המשפט הוא מה שאנחנו צריכים לקחת בו בעירבון מוגבל את המציאות ולהבין כי אנחנו בקלות יכולים לתת לה כל הזמן פרשנות אחרת. מספיק שעד הראיה מתבלבל בעדות שלו וכבר הסיפור מבחינה משפטית נראה אחרת.

כך שהתפקיד של עורך הדין הוא קודם כל להבין מה בדיוק אירע, לאחר מכן לבנות את התיק, כלומר את הטיעון המשפטי ומשם למצוא את הדרך בה ניתן יהיה להסביר למערכת המשפטית מדוע יש מקום להקל בעונשו של החייל במקרה הזה.

עולם המשפט הצבאי מכיר בכך שלא כל מקרה הוא מקרה חמור במיוחד

כאשר מדובר על עבירות קלות יחסית בתחום צריכת הסמים, כמו צריכה של סמים קלים יחסית ועוד, יש נטיה למשפט הצבאי להקל ולהציע הסדרים אלו ואחרים כדי לאפשר לחייל לרצות את עונשו מחד אבל לא לצאת לחיים עם תיק פלילי מאידך.

לכל בקשה או ייעוץ אתם מוזמנים לפנות אל עו"ד צבאי אבי פינרסקי!