תכנית עסקית – איך רצוי לגשת לעניין

כל עסק אשר מעוניין להציג את התוכניות העתידיות שלו, בין אם זה למשקיעים, שותפים פוטנציאליים, בנקים או אפילו לצרכים פנימיים, יכול לעשות זאת בצורה מסודרת דרך תוכנית עסקית. זה נכון בהקשר של תוכנית לעסק כולו, וזה נכון גם בהקשר של מיזם מסוים, אתר אינטרנט, מוצר או שירות. 

כלומר, אנחנו לא חייבים להציג תוכנית עסקית אך ורק לעסק אלא אנחנו יכולים לרדת לרזולוציות הרבה יותר נמוכות. אם למשל אנחנו רוצים לפתוח אתר אינטרנט, אשר אפשר לייצר תוכנית עסקית שתציג כיצד ננהל אותו, בין אם זה בהקשר של תפעול, שיווק, טכנולוגיה ועוד. 

המטרה של תוכנית עסקית באתר טרגו, היא להציג קווים ברורים איך להתנהל בעתיד. כך אפשר לדעת כמה זמן וכמה כסף נצטרך בתהליך, איזה חלק מכוח האדם שלנו נצטרך להפנות לצורך כך ועוד. בעזרת התוכנית אנחנו נדע כיצד לחלק את המשאבים שלנו על הצד הטוב ביותר.

איך ניגשים לכתיבת תוכנית עסקית

ראשית, אנחנו צריכים לדעת לשם מה ברצוננו לכתוב את התוכנית. כלומר, האם אנחנו מעוניינים לכתוב אותה לצורך השקעה, הלוואה, גיוס שותפים ועוד. 

שנית, אנחנו צריכים לדעת עבור מה התוכנית. למשל, האם היא מיועדת עבור העסק כולו או עבור אתר אינטרנט, עבור מוצר או עבור כל דבר ספציפי אחר. 

שלישית, אנחנו צריכים לדעת מה בדיוק אנחנו אמורים ויכולים לכתוב בתוכנית. עלינו לקחת בחשבון שעצם כתיבת התוכנית לוקחת זמן ודורשת מאיתנו משאבים, מאחר ועלינו לדעת מה יש בעסק ומה אין בו. 

ארבע, חשוב לגשת לתוכנית בידיעה שהפרטים צריכים מאוד מדויקים ואמינים, על מנת שנוכל בסופו של דבר להציג תמונה אמיתית, מלאה, מפורטת, שתאפשר לנו לפעול כמו שאנחנו רוצים.

 

עוד מידע בנושא תמצאו בכתובת https://www.targo-consulting.co.il/